Aktualności

12.12.2018 | Startuje Rzeszowskie Archiwum Społeczne 10.12.2018

W najbliższą środę 12.12.2018 o godz. 17:00 w Atelier Aparat Caffe odbędzie się wernisaż wystawy „Mikrohistorie” oraz premiera Portalu Rzeszowskie Archiwum Społeczne tworzonego przez Fundację Rzeszowską.

- We wspomnieniach przeszłość ożywa na nowo. Opowieści budzą wyobraźnię. Nie są zbiorem dat i faktów, ale emocjonalnymi obrazami pomagającymi przenieść się w przeszłość. Relacje ustne są nieocenionym źródłem dla rekonstrukcji naszej „najbliższej historii”. Dają możliwość spojrzenia na przeszłość z wielu perspektyw, często bardzo odmiennych. Nie chcemy ustalać jednej właściwej wersji wydarzeń. Chcemy je zachować od zapomnienia, póki mamy taką możliwość. Póki jeszcze mamy kogo zapytać o tę odległą, coraz częściej zapominaną przeszłość. – mówi Ilona Dusza Kowalska, inicjatorka i koordynatora projektu Mikrohistorie.

Rzeszowskie Archiwum Społeczne jest stale powiększającą się multimedialną bazą materiałów archiwalnych i źródłem historii mówionej osób związanych z Rzeszowem i województwem podkarpackim. Portal RAS umożliwia dzielenie się wspomnieniami i archiwaliami w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu. Misją RAS jest aktywne działanie na rzecz ratowania i ochrony dziedzictwa kulturowego, a celem – pozyskiwanie, zabezpieczanie, opracowanie i udostępnianie materiałów wchodzących w skład niepaństwowego zasobu archiwalnego. Wszystkie archiwalia udostępnione w Portalu RAS mogą zostać powtórnie wykorzystane do celów niekomercyjnych, dzięki opublikowaniu ich na wolnej licencji Creative Commons BY-NC Uznanie autorstwa - Użycie niekomercyjne 3.0 Polska (CC BY-NC 3.0 PL).

Inicjatorzy zachęcają też do dzielenia się swoimi archiwaliami. Portal RAS umożliwia samodzielne publikowanie własnych materiałów archiwalnych, dzięki czemu użytkownicy mogą pomagać sobie nawzajem w poszukiwaniach własnych korzeni i jednocześnie zachować swoje mikrohistorie dla młodszych pokoleń.

Portal jest dostępny pod adresem www.ras.rzeszowska.org.pl

Oprócz premiery portalu RAS, w środę odbędzie się wernisaż wystawy „Mikrohistorie”, na którym zostaną zaprezentowane perełki zebrane w czasie zbiórek wspomnień prowadzonych w ramach inicjatywy „Mikrohistorie” realizowanej przez Fundację Rzeszowską. Dla zdecydowanej większości fotografii prezentowanych na wystawie zakodowano w warstwie cyfrowej odniesienia do nagrań dźwiękowych, filmowych pogłębiających temat obrazu. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości – AR, która umożliwia odtworzenie multimediów poprzez bezpłatną aplikację HP REVEAL za pomocą tabletu lub smartfonu z dostępem do Internetu. Nagrania zostały zebrane i opracowane przez Fundację Rzeszowską.

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerem projektu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Fundacja Aparat Caffe, Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

Więcej informacji jest dostępne na stronie www.ras.rzeszowska.org.pl i www.rzeszowska.org.pl